MTA (MADEN TETKİT ARAMA) MÜZESİ-ANKARA

MTA Müzesi

Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, 1933 yılında iki ayrı kurum olarak Ekonomi Bakanlığı bünyesinde çalışmalarına başlamıştır. Bunlar, ”Petrol Arama ve İşletme” ile ”Altın Arama ve İşletmesi” İdareleri’dir. Daha sonra 14 Haziran 1935 yılında TBMM’de kabul edilen kanun ile bu kurumlar Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü çatısı altında birleştirilmiştir. MTA, bu süreçten sonra yeni kurulmuş genç cumhuriyetin kalkınması için ülkedeki değerli madenlerin araştırılması, ülke ekonomisi için gerekli testlerin yapılması, bu alanda çalışacak kalifiye personelin temininin sağlanması ve personele gerekli eğitimlerin verilmesini amaç edinmiştir.

MTA, Anadolu’nun en ücra köşelerinde petrol ve değerli maden araştırmaları yaparak bu bölgelerde yetersiz olan yol ve okulların kurulmasında öncülük yapmaktadır.

MTA Müzesi, 7 Şubat 1968 yılında Tabiat Tarihi Müzesi olarak kurulmuştur. 4 kattan oluşan müze, her katta farklı kategorilerden oluşan bölümleriyle özellikle çocukların ilgisini çekmektedir. Gelen ziyaretçilerine adeta görsel bir şov sunarak tabiat tarihini öğretirken aynı zamanda ülkemizdeki zenginliği göz önüne sermektedir.

Giriş katı:

Müzeye giriş yapıldığında güneş sistemi gezegenlerinin (Dünya, Merkür, Jüpiter, Uranüs, Neptün, Plüton, Venüs, Satürn ve Mars) maketleri karşımıza çıkmakta ve burada bulunan gezegenler tartısı ile ziyaretçilerin, hangi gezegende ağırlığının ne kadar olacağını öğrenme imkânı bulunmakta. Bu platformun hemen yanında sergilenen meteor taşları, dünyamızın ötesindeki uzaya olan ilgiyi ve merakı artırmakta. Bu platformun hemen karşısında bulunan Planetaryum salonunda dünyanın oluşumundan başlayarak gelecekte nasıl bir hal alacağı, küresel ısınmanın ve insanların doğada yarattığı tahribat nedeniyle yaban hayatının yaşayacağı tehlike kocaman bir yuvarlak top üzerindeki farklı açılardan projeksiyon yansıları ile görülebilmekte. Özellikle okullarda teorik olarak verilen coğrafya derslerinin pekiştirilmesi açısından öğrenciler için çok değerli bir görsel. Gezegenler platformunun solunda ise küçük bir hediyelik eşya bölümü mevcut.

DÜNYA

1.Kat:

Giriş katından halka şeklinde bir rampa yol ile çıkılan 1. kattaki milyonlarca yıl önce nesli tükenmiş hayvan fosillerinin sergilendiği alanda karşılaşılan manzara karşısında büyülenmemek mümkün değil. Özellikle Maraş fili ve yavru balina fosilleri, ziyaretçileri milyonlarca yıl öncesine götürürken burada sergilenen dinazor maketleri ve bitki fosilleri geziye ayrı bir tat katmakta. Sistematik olarak ayrılmış olan bölümlerde tek ve çok hücreli, omurgasız ve omurgalı hayvanların fosilleri ve ayrıca orta ölçekte bir de akvaryum bulunmakta ve bu akvaryumda 12 farklı nadir balık türü sergilenmektedir.

MTA Müzesi

2.Kat:

İkinci kata da benzer şekilde yukarıya doğru uzanan rampa bir yol ile çıkılarak ulaşıldığında karşıya çıkan Türkiye’nin her bölgesinden getirilen ve çeşitli minerallerden oluşan taşlar, oldukça etkileyicidir. Ayrıca ünlü markaların takılarında kullandıkları rengârenk değerli taşlar da sergilenen örnekler arasında. Doğada farklı oluşumlar sonucu değişik formlarda şekillenen birçok madeni taşın sergilendiği bir tabiat sergi alanı olan müzenin bu bölümü gezildiğinde ülkemizin maden bakımından ne kadar değerli olduğu ve Maden Tetkik Arama kurumunun bu ülke için bir bilgi ve başarı öyküsü olduğu konusunda kanaat getirmemek mümkün değildir.

AMETİST TAŞI

3.Kat:

3.ve en üst kata, son teknoloji ürünler ile yansıtma yapılan uzun bir tünel ile çıkılmakta. Burada akvaryum ve dünya üzerindeki oluşumlar, gerçekçi bir teknikle ortaya konulmakta. Ayrıca belli zamanlarda bu katta öğretici sergiler de ziyaretçilerin beğenisine sunulmakta.

Ücretsiz olarak ziyaret edilebilen bu güzel müze, ziyaretçiler için eğitici ve keyifli bir gezi imkânı sunarken ülkemizin yer altı zenginlikleri hakkında bilgi vermektedir.

MERCANLAR

Sizlerde bu güzel müzeyi ücretsiz olarak ziyaret ederek kendinize özel bir an yaşatabilirsiniz.

yararlanılan kaynaklar:

1- http://www.mta.gov.tr/v3.0/muze/anasayfa

2 thoughts on “MTA (MADEN TETKİT ARAMA) MÜZESİ-ANKARA

  1. Bu siteyle tanışana kadar böyle bir müzenin var olduğunu bilmememin eksikliğini yasamiyordum şuan bu müzeyi bir an önce gidip görmek heyecanını yasiyorum.tesekkurler

Yorumlar