CITTASLOW (SAKİN ŞEHİR)


Bu yazımızda ülkemizdeki CİTTASLOW ünvanına sahip şehirler ve ülkemizde
CITTASLOW ‘a aday olabilecek şehirleri inceleyeceğiz.

Globalleşen dünyada biz insanoğlu gelişmeye ve geliştirmeye devam ediyoruz; fakat bu gelişim her zaman olumlu yönde olmuyor, bazen yaşadığımız doğaya bilerek veya bilmeyerek zarar verebiliyoruz. Doğa sahip olduğumuz en önemli değerlerden biri; onu korumak ve devamlılığını sağlamak ise en önemli görevlerimizden bir tanesidir. Bu konuda üzerimize düşen görevleri hatırlamak ve hayata geçirmek bireyler olarak atacağımız güzel somut adımlar olacaktır. Bugün sahip olduğumuz coğrafyayı korumak bizden önce burada yaşamış, bu toprakları yurt tutmuş ve gelişmesini sağlamış insanlara bir borçtur.

Sığacık-Seferihisar
 • 1980’li yıllardan sonra dünyada her alanda olduğu gibi şehirlerde de ciddi değişimler yaşanmaya başladı; nüfus artışları, kirlilik, trafik, yüksek katlı binalar vb.… Şehirlerde sadece caddeler veya sokaklar değişmiyordu; kentlerin gelenek ve görenekleri, kültürleri, gastronomisi, halk oyunları ve söylenceleri kısacası toplumların olmazsa olmaz köklü değerleri kaybolmaya veya unutulmaya yüz tutuyordu. Bu sadece dünyada değil ülkemizde de aynı şekilde yaşanmaktaydı ve özelikle köklü gelenekleri olan şehirler için bu önlenmesi gereken bir durum halini almıştı.
  Vize-Kırklareli
 • Kentlerin tarihlerini, yöresel yemeklerini, özgün kimliğini, mimari doku, gelenek-göreneklerini ve doğasını koruyabilmeleri, burada daha iyi bir yaşam kalitesine olanak sağlar. 1999 yılında İTALYANIN TOSKANA bölgesinde küçük bir kasaba olan GREVE İN CHİANTİ’de ilk olarak ortaya çıkan CITTASLOW kavramı, İtalyancadaki CITTA (şehir) ve SLOW (yavaş, sakin) kelimelerinden meydana gelir. Büyük kentlerdeki hızlı yaşamları, sağlık sorunlarını, insanların yalnızlıklarını ve tüketim odaklı yaşamları azaltmak ve insanlara hala derin nefes alabilecekleri ve hayal kurabilecekleri bazı yerler olduğunu hatırlatmak için mücadelesine başladı. CITTASLOW şehirlerde temel amaç şehir sakinlerine ve bu şehirlere ziyaret amaçlı gelen insanlara hayatın sadece bir yarış olmadığını, daha sakin ve yavaş adımlarla kendi kimliğini korumayı başarmış bu şehirlerde yaşamın bir parçası olmanın ne kadar keyifli bir şey olduğunu hatırlatmak. Çünkü CITTASLOW şehirlerde olmazsa olmaz bozulmamış değerlerdir şehrin müziği, hikayeleri, tarihi yapıları, doğası ve yöresel lezzetleri. Uluslararası CITTASLOW şehirler birliğinin kriterlerine bağlı kalınarak kazanılan bu unvan için öncelikli olarak aşağıda belirtilen 7 madde genelinde 72 tane temel gereksinimlere uyulması gerekmektedir.
  Halfeti-Şanlıurfa

  Mudurnu-Bolu
 • 1.ENERJİ VE ÇEVRESEL İLKELER
 • Park ve yeşil alanlar, yenilenebilir enerji, rahat ulaşım, geri dönüşümler, tanıtım ve uyarıcı işaretler vb.
 • 2.ALTYAPI İLKELERİ
 • Alternatif (hareketlilik, değişiklilik, taşınırlık), bisiklet ve yaya yürüyüş yolları, yol ve caddelerde sürücü ve yayalara yardımcı olacak çeşitli işaret ve işaret levhaları, engelli ve yaşlılar için oluşturulmuş alternatif alanlar olması vb.
 • 3.KENT KALİTESİ İLKELERİ
 • Kent alanlarının azami fayda sağlayacak şekilde kullanılması, kablo ağı (wireless, fiber optik), ATM, motorlu ve motorsuz araçlar için park alanları ve konaklama yerleri, vb.
 • 4.TURİZM VE ESNAFLIK (ZANAATKAR, SANATKAR, USTA, SANATÇI) ve TARIM İLKELERİ
 • Yerel zanaatların değerini ve çalışma imkanlarını kolaylaştırmak, arttırmak, desteklemek ve teşvik etmek, Genetiği değiştirilmiş tarım ürünlerini yasaklamak ve önlemek, vb.
 • 5.SOSYAL SORUMLULUK VE UYUMLULUK İLKELERİ
 • Engelli, yaşlı, yoksul ve ihtiyaç sahibi, otizmli ve azınlık durumda olan insanlarla bütünleşmek onları korumak ve toplumun her alanda desteklemek ve yalnız bırakmamak.
 • 6.MİSAFİRPERVERLİK FARKINDALIK VE EĞİTİM İLKELERİ
 • Güzel ve saygılı karşılama, yardımcı olmak, doğru yönlendirmek ayrıca kente tanıtım amaçlı gelen organizatörler, tüccar, iş insanı, yerli ve yabancı turistler için dürüst ve açık şekilde belirlenmiş görünür fiyatlandırma listesi sunmak.
 • 7.ORTAKLIK VE İŞ BİRLİĞİ İLKELERİ
 • Organizasyon yapan diğer kurum ve kuruluşlar ile iş birliği içinde uyumlu şekilde çalışmak ve doğal ve yöresel yemekleri ve zanaatları arttırmak.
 • Türkiye’de bu gereksinimleri sağlayan ve ilkelere bağlı kalarak İzmir SEFERİHİSAR kentimiz ilk kez “sakin şehir” ünvanını hak etmiştir. Sonrasında SEFERİHİSAR’ı, Muğla AKYAKA, Isparta EĞİRDİR, Çanakkale GÖKÇEADA, Sinop GERZE, Bolu GÖYNÜK, Şanlıurfa HALFETİ, Bolu MUDURNU, Ordu PERŞEMBE, Artvin ŞAVŞAT, Erzurum UZUNDERE, Sakarya TARAKLI, Kırklareli VİZE, Isparta YALVAÇ, Aydın YENİPAZAR ve son olarak Muğla KÖYCEĞİZ, Bitlis AHLAT takip etmiştir.
  Eğirdir-Isparta
 • Amacı insanları sıkıştırılmış, hızlandırılmış ve belirli kalıplar içinde yaşamaya mecbur bırakan büyük şehirlerin insanlarda yarattığı yalnızlık, ekonomik zorluklar, insan ilişkilerindeki azalmalar, bunalım, hastalık gibi sorunlardan uzaklaştırarak onları daha sıcak, samimi ve kendilerini bulabilecekleri daha sakin ve keyifli bir yaşam ortamı yaratmaktır. Kısacası insan psikolojisi ve sağlığına fayda sağlayacak olan doğal yaşam alanlarını artıran, insanların daha kaliteli, lezzetli ve sağlıklı yiyecek-içecekleri tüketebilecekleri, kendilerini dürüst, samimi karşılayacak, onlara herhangi bir maddi çıkar gözetmeksizin kültürünü, zanaatlarını ortaya koyan şehrin esnafı ve sakinleri ile bütünleştirip insanları birlik ve beraberlik içinde ayrıştırmadan, kent sakinleri ve ziyaretçilere doğal, temiz, yaşamı kolaylaştıran, sürdürülebilir ve yenilenebilir ortak bir yaşam alanı sağlamak ve bunu arttırmaktır.
  Ahlat-Bitlis

Bu şehirlere yapacağınız ziyaretler ile sizler kısa bir süre de olsa kendinizi daha rahat ve dinlenmiş hissedeceksiniz ve aynı zamanda yapmış olduğunuz bu gezi ile bölge ekonomisine  katkı sağlamış olacaksınız. Fakat bunları yaparken dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar vardır.Bunların başında şüphesiz ki gidilen yerlerde doğanın ve orada yaşayan yerel halkın düzeninin bozulmaması ve SAKİN ŞEHİR kavramının gerektirdiği olguların  hatırlanarak buna uygun şekilde davranılması gelir. CİTTASLOW hareketinin ülkemizin geneline yayılması ve gelecek için daha düzenli, huzurlu,sağlıklı ve gelenek-göreneklerine bağlı şehirlerin varlığını korunması ve devam ettirmesi için, herkesin bu akıma destek vermesi geleceğe bırakılan güzel bir miras olacaktır. Bizler de bu yazıyı sizler için derlerken daha huzurlu ve sağlıklı  bir yaşam sürmenizi ve bunu gelecek nesillere de aktarmanızı dileyerek burada noktalıyoruz.

Şavşat Karagöl-Artvin
Şavşak Karagöl-Artvin

Yararlanılan kaynaklar:

1- https://cittaslowturkiye.org/

2 thoughts on “CITTASLOW (SAKİN ŞEHİR)

 1. Anadolu’ya yapacağınız ziyaret öncesi merak edilen bütün soruları ve Anadolu’nun her güzelliğini gözler önüne seren bu güzel siteye teşekkür ederim

 2. Hem anlatımınız hem de fotoğraf seçimleriniz, çok bunaltmadan öz bilgiyi vermeniz akıcı bir şekilde okumamızı sağlıyor elinize emeğinize sağlık..

Yorumlar