Cendere Köprüsü

“Her şeydim, şimdi hiçbir şeyim”

Septimus Severus

Imp. Septimus Severus

Septimius Severus (cendere)köprüsü ms.193-211 tarihinde roma imparatorunun emriyle o tarihte (Samosat) Samsat’ta karargah kuran XVI.lejyon tarafından yaptırılmıştır.Köprü tek kemerli olup 92 adet taş bloktan oluşuyor 120 m uzunluğunda 7 m genişliğinde yerden 30 m yüksekliktedir ve taşların birbirine bindirilmesi ile harç kullanılmadan inşa edilmiştir.Orjinalde 4 sütunludur Septemus Severus Kahta tarafında yer alan sütunlardan birini kendisi diğerini eşi Julia Domna onuruna dikmiştir diğer tarafta yer alan sütunlar ise oğullar Caracalla ve Geta için yapmıştır. Ancak kardeşler arasındaki taht kavgasından dolayı kardeşlerden Caracalla kardeşi Geta’yı öldürüp onun adına yapılan sütunu da yıkmıştır.

Imp. Caracalla

Hikayenin ilginç kısmı ise “ne ekersen onu biçersin” sözüdür. Bir gün Caracalla bi sefere çıkıyor günümüz Harran bölgesinde geceleyin ishal olan Caracalla tuvalet ihtiyacını karşılamak için çalılığın arkasına geçiyor. Bu sırada kendi askeri tarafından suikaste uğrayarak oracıkta öldürülüyor. Suikastı düzenleyen imparatorluk muhafız komutanı Macrianus’dur. Caracalla’nın ölümünden sonra aile üyesi olmadığı için Macrianus İmparator ilan ediliyor.

Cendere Köprüsü

Bazı kaynaklarda; Kommageneliler sadece kralları için değil(kral Antiochos Nemrut dağındaki tümülüs), kraliçeleri içinde tümülüs yapmışlardır(karakuş tümülüsü)…Romalılar Kommagene krallığını bozguna uğrattıktan sonra,(orjinalde 9 sütundan oluşan ve etrafının da surlarla çevrili olduğu )karakuş tümülüsünü talan etmişlerdir. Buradaki sütun ve sur duvar taşlarını Cendere Köprüsünün yapımında kullanıldığı yazılmaktadır.

Caracalla’nın kardeşi Geta

Yorumlar