ALTINDERE MİLLİ PARKI VE SÜMELA (MERYEM ANA) MANASTIRI

Tarihi yapan akıl, mantık, muhakeme değil; belki bunlardan ziyade hissiyattır.

Mustafa Kemal Atatürk

Altındere Vadisi Milli Parkı

Altındere milli parkı, Trabzon‘a 31 km uzaklıktaki Maçka ilçesi sınırlarında ve sığ ormanlarla kaplı alandan oluşuyor. Denizden yaklaşık 1310 metre yükseklikte inşa edilmiş Sümela Manastırı (Meryem Ana Manastırı) tarihi dokusuyla vadide dağ yamacında parlayan bir inci gibi. Altındere Vadisi, 4,800 hektarlık bir alanı oluşturuyor,farklı bitki ve hayvan çeşidine ev sahipliği yapmaktadır. 1987 yılında milli park statüsüne alınan vadi, aşağıdan yukarıya doğru, geniş yapraklı ağaçlardan ince yapraklı ağaçlarla kaplıdır. Vadi içerisinde 909,5 hektarlık alanı ormanlar kaplıyken, geri kalan kısmını yazın çıkılan yayla ve mera alanlarını kapsamaktadır. Bitki çeşitliliği olarak yoğun çalı ve farklı ağaç türlerine ev sahipliği yapan Altındere vadisi, su kaynakları bakımından da zengindir. Vadi boyunca küçük su damarları ile beslenen Maçka çayı ya da Altıntaş deresi bir yılan gibi süzülerek Karadeniz’e akmaktadır. Dere üstünden vadi boyunca kurulan alabalık tesisleri, bölgede restoranlarda taze ve lezzetli balık yemenize fayda sağlıyor.

Yürüyüş parkuru

Vadi de geçen yol kenarında Karadeniz’e özgü ahşap evler, mısır ve kara lahana tarlaları insanda mutluluk hissi yaratan birer imge haline bürünüyor. Doğa tutkunları ve turistlerin gözde merkezlerinden olan milli park içindeki uzun patika yollardan oluşan yürüyüş parkurları ziyaretçilerini sıkıcı bir yaşamdan uzaklaştırıyor. Yol boyunca sincap ve farklı kuş türlerine rastlayabilirsiniz. Derede yüzen çocuklar sizlerde özlem duyduğunuz çocukluk anılarına götürerek iç çekmenize sebebiyet verebilir.

Sümela ( Meryem Ana) Manastırı:

Sümela Manastırı

Hayal edin yemyeşil ormanlar içinde ve 210 metre yükseklikte inşa edilmiş bir yapı,zamanın her türlü ihtiyacını karşılayan huzur ve güven içinde inancını yaşayan, yolda kalanlara sığınak olan bir merkez. Evet Sümela Manastırından söz ediyoruz, milattan sonra 4. Yüzyılda inşa edilen manastır,sarp bir dağ yamacında,engebeli bir bölgede bulunmaktadır. Karadeniz turizmin ve Hristiyanlık aleminin önemli mabetlerinden olan yapı, içerisinde şapel,öğrenci odaları,misafirhane,kütüphane ve kutsal ayazmadan oluşan yapıları ile bir haç merkezi.

Aşağıdan Sümela görünüşü

Milattan sonra 385 yılında Atina’dan çıkan iki rahip olan Barnabas ve Sophronios, Aziz Lukas’ın burada Meryem Ana siluetini çizdiklerini düşünerek Kostantinapolis yönetiminden izin alarak burada manastırı inşa ederler. Meryem Ana manastırı ismini verdikleri mabet, kısa sürede ün kazanarak ,kuzeyin yıldızı olur. Sümela ismi ‘’melas’’ yani ‘’kara’’ anlamına gelmektedir, bunun sebebi ise şapelde Meryem Ana esmer olarak resmedilmesinden kaynaklandığı ya da manastırın kurulduğu dağ olan Karadağ’dan geldiği düşünülmektedir.

Şapel freskoları

Manastırda bir çok öğrenci eğitilerek Hristiyanlığa hizmet için başka diyarlara göçerler. 1204 yılında Kostantinapolis (İstanbul) Latin istilasına uğrayınca, buradaki zenginler ve yöneticiler İznik’e taşınmışlardır. Daha sonra imparator II. İsaakios teyzesi gürcü kraliçesi Tamara yardımı ile Karadeniz‘de Pontus Rum Cumhuriyeti kurarak buraya taşınırlar. Burada Sümela Manastırına destek veren II. İsaakios ,Sümela Manastırına yüklü miktarda bağışlarda bulunarak manastırın zenginleşmesini ve Hristiyanlık aleminde ön plana çıkmasını sağlamıştır.

Hz. İsa elinde İncil (Pantokrator İsa)

Bir çok kez yağmalanan manastır, her seferinde bir şekilde yaralarını sarmıştır. Yavuz Sultan Selim yaralandığında burada tedavisi edilmiştir, Osmanlı döneminde özel bir statüye sahip olan manastır, dini faaliyetlerini sürdürmüştür. Osmanlının son dönemlerine doğru çıkan iç karışıklıklar ve Rus ve Yunan çetelerinin yoğun faaliyetlerinden dolayı buradaki Rumlar göçe zorlanmış ve zaman içerisinde Sümela yalnızlığa terk edilmiştir. Bulunduğu zorlu doğa şartlarından dolayı restorasyonu uzun süren manastır, henüz tamamlanmamış, sadece avlu üstünde bulunan platformdan ziyaret edilen manastır, giriş ücreti 25 TL ve çıkmak için aşağıda bulunan minibüslerden faydalanmanız gerekiyor. Aşağıdan dere üzerin kurulmuş kafe ve restoranlarda dinlenebilir ve sıcak –soğuk içeceklerden yararlanabilirsiniz.

Sümela iç kısmı

3 thoughts on “ALTINDERE MİLLİ PARKI VE SÜMELA (MERYEM ANA) MANASTIRI

Yorumlar